Rozpoczynamy modernizację strony

internetowej naszej parafii.

W związku z tym mogą pojawić się

niedogodności w wyświetlaniu portalu.
  

 

 

 

 

Menu

Adres parafii

Parafia św. Franciszka
z Asyżu

ul. Warszawska 33

25-518 Kielce

tel. (041) 343 16 17

      (041) 343 16 18

kielce@kapucyni.pl

 

administrator:

kapucyni2013@wp.pl

 

Nasze konto bankowe:

PKO S.A. I O/Kielce

NRB: 67 1240 1372 1111

0000 1249 1416

Polecamy


Strona Duszpasterstwa Akademickiego Francesco

Balsam kapucyński

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Głos Ojca Pio

Kapucyńska Księgarnia Internetowa

Portal Pielgrzymkowy

Porta o smaku cappuccino!


Strona główna arrow Kapucyni arrow Kapucyni w Kielcach
Kapucyni w Kielcach Drukuj

  Dzięki staraniom Ks. Bpa Ordynariusza Kazimierza Ryczana i życzliwej postawie władz miejskich, w maju 1997 r. dokonano przekazania posesji przy ul. Warszawskiej 33 diecezji kieleckiej w ramach zwrotu mienia kościelnego. Teren ten wraz z budynkiem Ksiądz Biskup natychmiast przekazał Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów. 24 czerwca 1997 roku dokonano oficjalnego przekazania działki 1,25 ha i od tego dnia pierwsi Kapucyni - bracia o. Marek Metelica i o. Piotr Nowak - zamieszkali w budynku po Instytucie Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wkrótce przybył o. Karol Jopek. Na początku warunki były bardzo trudne: nie było wody, kanalizacji i prądu. Nie było też żadnego krzesła ani stołu, o łóżkach nie wspominając - spać trzeba było na podłodze. Dzięki pomocy naszej Prowincji Zakonnej, wkrótce powoli zaczęliśmy się "cywilizować". Nawiązaliśmy kontakty z miejscowym duchowieństwem, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi.

  W lipcu rozpoczął się czas remontów - uruchamianie instalacji, przygotowywanie łazienek i sanitariatów, a w następnym miesiącu przygotowywanie pokoi. W sierpniu też rozpoczął się remont sali przeznaczonej na kaplicę. Były to trzy miesiące wytężonej pracy. Pomagali nam w tym klerycy naszego seminarium z Krakowa.

  2 listopada 1997 r. Ks. Bp Ordynariusz Kazimierz Ryczan przy udziale Księdza Biskupa Mieczysława Jaworskiego, duchowieństwa diecezjalnego, zakonnego i wielu osobistości miasta dokonał otwarcia i poświęcenia kaplicy p.w. św. Franciszka z Asyżu, która od 30 listopada 1997 r. pełni rolę kościoła parafialnego nowo powstałej parafii pod opieką tego samego patrona. Parafia liczy 10,5 tys. wiernych. Obejmuje ona teren zamknięty ulicami: IX Wieków Kielc, Warszawską, Jesionową i rzeką Silnicą. Pierwszym proboszczem nowopowstałej parafii został o. Marek Metelica, jego zastępcą o. Karol Jopek.

  W 1998 roku zostało rozebrane północne skrzydło budynku i uruchomione dalsze pomieszczenia duszpasterskie. Prace adaptacyjno-remontowe przy kaplicy i następnych salach były kontynuowane w miarę potrzeb duszpasterskich. Budowaliśmy też w tym okresie Kościół żywy poprzez inicjację kilkunastu różnorodnych wspólnot, działających obecnie przy parafii.

  W roku 2002 nastąpiła także zmiana proboszcza i gwardiana. Nowym proboszczem został mianowany o. Grzegorz Marszałkowski

  Wstępnie Zarząd Prowincji przyjął w maju 2003 roku projekt koncepcyjny p. inż. Włodzimierza Cichonia. W dniu 23 września 2003 roku ks. bp Marian Florczyk dokonał uroczystego rozpoczęcia budowy; tzw. pierwsza łopata. Dokonał tego wraz z Prowincjałem Braci Kapucynów o. Jackiem Waligórą i Prezydentem Miasta Kielce p. Wojciechem Lubawskim. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w dniu 16 X 2003 roku w 25 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Prace przy fundamentach rozpoczęliśmy 20 X 2003 roku. Realizację fundamentów pod kościół i dom parafialny podjęła się firma AGAT. W dniu 18 XII 2003 miał miejsce odbiór stanu "zero" fundamentów.

  15 V 2004 roku rozpoczęto kolejny etap budowy - stan surowy kościoła. Wykonawcą tego etapu jest firma ZURiP z Małogoszczy. W dniach 27 V - 7 VI 2004 roku miała miejsce Parafialna Pielgrzymka do Rzymu. Jej celem było poświęcenie kamienia węgielnego u Papieża na audiencji 2 VI 2004 na Watykanie. Kamień węgielny i akt erekcyjny wmurowywał Ordynariusz diecezji ks. bp Kazimierz Ryczan w dniu 23 IX 2004 roku. W tym też roku odprawiliśmy po raz pierwszy Pasterkę pod gołym niebem w murach naszej nowej świątyni.

   W roku 2005 w dniu 26 IV po przerwie zimowej wznowiliśmy budowę świątyni. W dniach 08 - 12 VIII 2005 została odnowiona i wymalowana nasza kaplica po 8 latach eksploatacji. W dniach 14 - 16 IX 2005 roku udało nam się z pomocą Bożą przykryć nawę główną sklepieniem z elementów żelbetowych prefabrykowanych. 18 elementów o łącznym ciężarze 350 ton za pomocą dźwigu stanęło na przygotowanym gzymsie. Bogu niech będą dzięki za szczęśliwy przebieg tego bardzo trudnego etapu naszej budowy. Pod nowym sklepieniem zostały odprawione cztery uroczyste Eucharystie w dniach: 23 IX (Ojciec Pio), 4 X (odpust), 11 X (bierzmowanie) i 25 XII (Pasterka).

  W roku 2006 w dniach 13-16 IV pierwszy raz w nowej świątyni przeżywaliśmy Triduum Paschalne. W dniu 23 XII o godz. 18.00 odbyła się uroczysta inauguracja i otwarcie szopki wykonanej przez o. Jerzego Stopę inspirowanej trylogią "Władca Pierścieni" JRR Tolkiena w murach naszej nowej świątyni. W tym roku już po raz trzeci w murach naszej nowej świątyni odprawiliśmy Pasterkę. Pod koniec roku dach na nawie głównej jest już gotowy. Zostało jeszcze samo zwieńczenie wieżyczki oraz prace przy lukarnach. Zostały założone drzwi wejściowe w nowej świątyni.

  W roku 2007 w dniu 3 IV została zamontowana ostatnia część sygnaturki czyli wieżyczki na kościele. W dniu 4 IV został zamontowany na szczycie tejże wieżyczki krzyż. W dniach od 16 - 19 V zostały założone okna w Domu Parafialnym. 29 V został zdemontowany dźwig, gdyż prace na dachu są już ukończone. W dniu 8 IX firma Rduch zakończyła montaż nowego nagłośnienia w naszej nowej świątyni. Przez jedną dobę 11/12 IX nasza Parafia gościła oczekiwanego od dawna miłego gościa - Obraz Jasnogórskiej Pani peregrynujący po naszej diecezji. Eucharystii na powitanie Obrazu przewodniczył ks. bp Marian Florczyk. W dniu 23 IX 2007 nasza Parafia obchodziła święto św. Ojca Pio połączone z jubileuszem X-lecia powstania Parafii i obecności Braci Kapucynów w Kielcach. Uroczystą Eucharystię o godz. 12.00 celebrował ks. bp Kazimierz Ryczan z Ojcem Prowincjałem o. Waldemarem Korbą oraz zgromadzonymi kapłanami z miasta i Zakonu. Ks. biskup poświęcił dzwon ufundowany przez kieleckich geodetów. Z racji jubileuszu została wydana książka zawierająca kronikę Parafii wraz ze zdjęciami.

  Z dniem 1 VII. 2008 roku nastąpiła zmiana proboszcza. Został nim O. Roman Rusek. Jesienią 2008 roku wykonano drenaż wokół budowanej świątyni i domu katechetycznego oraz odprowadzenie wód deszczowych do studzienek, a następnie do ujęcia miejskiego, w celu zabezpieczenia przed wilgotnością. Zaizolowano i ocieplono wełną mineralną dach nad świątynią i budynkami duszpasterskimi. W budynku parafialnym rozmieszczono przewody instalacji elektrycznej i częściowo w kościele.

  Do czerwca 2009 r. do naszej wspólnoty należało 7 braci: Roman Rusek (proboszcz i gwardian), Andrzej Bochyński (zastępca proboszcza), Krzysztof Bierówka, Jerzy Marć, Sergiusz Ślęzak, Mariusz Urbanek i Szymon Mrowiec (zobacz zdjęcia).

  Z dniem 1 lipca nastąpiły zmiany personalne w naszej wspólnocie. Po sześciu latach posługi odszedł z parafii o. Andrzej Bochyński, również o. Krzysztof Bierówka, o. Jeszy Marć. W ich miejsce posługiwać będą nowi bracia. Jednym z nich jest wyjątkowa osoba, ponieważ jest nim o. bp Stanisław Padewski - emerytowany bp diecezji charkowsko-zaporoskiej (Ukraina). Nowym wikariuszem (zastępcą proboszcza) został o. Radosław Solon, przybyli również: o. Józef Mońko, o. Wojciech Błaszczyszyn oraz o. Błażej Strzechmiński. Razem we wspólnocie jest nas 9 osób.

  Bracia, którzy posługiwali w naszej parafii zobaczysz tutaj.

  Za wszelkie dary złożone na cel budowy naszej świątyni parafialnej z góry wszystkim dziękujemy i zapewniamy o modlitwie w intencji dobroczyńców.

Zmieniony ( 29.01.2013. )
 

Sakramenty

Msze św. w niedziele
i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00,
17.00, 19.00, 20.30 
 

uwagi:
10.30-Msza św. z udziałem dzieci
12.00-Suma
19.00-Msza św. z udziałem 
                               młodzieży

 

Msze św. w dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.30

 

SPOWIEDŹ CODZIENNIE:

od 6.15  do 12.45

oraz 16.30 do 20.00

 

Kancelaria parafialna:

- wtorek, czwartek

i piątek w godz.:

8.30-10.00

oraz 17.00-18.00

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Licznik odwiedzin

Dzisiaj266
Od początku810223

Z przymrużeniem oka

UśmiechPrzychodzi baca

do spowiedzi, zaczyna

się spowiadać i mówi:

- Proszę księdza ukradłem

łańcuch.

- Jaki?

- Taki zwykły, trzy metrowy.

- A co było na końcu tego

łańcucha?

- Krowa...Śmiech